Cumartesi, Ocak 07, 2006

Kabak Çekirdekli Sürpriz Ekmek

Bu sefer tam bir sürpriz ekmek...Çıkacak tüm kötü sonuçlara hazırlıklıyım...
Tam bir "deneme yanılma" ekmeği, işte bu yüzden yanılma payı büyük olacaktır, sen kendini bal kabaklı ekmek felaketine benzer bir fiyaskoya hazırla, bu sefer çikolata sosu yerine puding sürer ister yersin , ister yemezsin demiştim ki, o da ne:

Dokusu, kokusu, kabarması, tadı kısaca sorabileceğiniz her şeyine tam not verilecek bir ekmek çıktı makinemden...

Peki neden bu kadar ümitsiz başladım ben bu işe.
Maddeleyelim:
( ama olumsuzluklar değil de ekmeğin sıradışı özellikleri olarak maddeleyelim)
1-Yağ yerine elma sosu konuldu.
2-Hiç su konulmadı yerine yoğurt ve süt konuldu
3-Bu kadar süt ve süt ürününe rağmen süt tozu da kullanıldı
4-Sandoviç ayarında yapıldı.

Malzemeler
3-1/2 kap un
1-1/8 kap sıvı: % 50 Yogurt / % 50 Süt
3 kaşık Elma Sosu
3 kaşık Süt Tozu
2 kaşık Şeker
1-1/2 çay kaşığı tuz
2-1/2 çay kaşığı instant maya

Yarım kap soyulmuş kabak çekirdeği (ya da daha fazla)- bip sesinden sonra.

Ekmeğimi daha fazla övmeyeyim. Bence siz pişirin, siz notunu verin. ama mutlaka pişirin...
Senelerdir bal kabağını yemeklerime entegre etmeye çalışırım, bir türlü bir şeye yakıştıramam (biz Türkler acaba damak tadı olarak tatlısından başka bir şeyini sevmiyor muyuz ne.) Oysa ne kadar faydalı ve sevimli bir sebze - meyvedir güzelim bal kabağı.
Ucundan kıyısından bal kabağını (çekirdeği de olur) artık soktum ya tariflerime mutluyum...(aktarlarda hazır var.)

Not: Fotoğraftaki patchwork-kırkyama benim eserim. Bu sayfada göreceğiniz tüm patchworkle benim el emeğim...Bu işi de çok seviyorum ama zaman kalmıyor....
Posted by Picasa

11 yorum:

yemekvebiz dedi ki...

Eline saglik cok hos gorunuyor,
bal kabaginin yemegini dene, kuzu eti ile ozellikle, bizim blogda var tarifi ayrica, ismi Sinkonta ...Deneyince sevecegine eminim.
Sevgilerimle.
Zeynep

El isi becerilerinde cok guzel.

pandora dedi ki...

Ekmeğin gerçekten güzel olmuş.. Ben de denerim bir ara, şu elma sosu da ilginç.. Patchwork'une gelince, keşke benim de böyle maharetlerim olsaydı, ama hayatta beceremem, ben iyi fotoğraf çekerim, çok iyi kitap okurum, bilgisayarı iyi kullanırım, iyi dizayn yaparım, bir de yabancı dilleri iyi konuşurum :) Ama böyle dikiş falan dikemiyorum ne yazık ki, keşke yapabilseydim! Herkesin becerisi farklı oluyor sanırım hayatta...

Binnur Akhun Önen dedi ki...

Sevgili Pandora,
El işi yapacak en son kişi bendim herhalde…Ancak evlendikten sonra, bir de meslek değiştirdikten sonra demeliyim tabi – gazeteciyken hiç bir şeye vaktim kalmıyordu, ama öğretmenlik bana part time özgürlük getirdi- bir de baktım ki online bir patchwork öğrencisiyim..Tüm öğrendiklerimi internetten öğrendim. O yüzden hatam çok ama çok samimi eselerdir benimkiler…

Zaman konusunda da kendimi kısıtlamıyorum. Mesela kızıma yapmaya başladığım yatak örtüm için o evleninceye kadar bir zaman dilimim var ..Böyle olunca kim el-işi yapamaz ki..
Bu örtünün nasıl hazırlandığı ile ilgili bir sayfa hazırlamayı düşünüyorum…Bir bakmışsın sen de patcworkcü olmuşsun.. Bu bir hastalık, yavaş ilerler :)

Dizayn yapmak dışında diğer ilgi alanlarını ben de paylaşıyorum. Keşke ben de dizayn yapabilsem…Ayrıca hangi yabancı dilleri konuşabildiğini merak ettim. Ya da kafam da bir soru işareti oldu “ Acabaaa kitap alışverişi yapabilri miyiz :) (Ah şu an İzmir’de olsaydım her şey farklı olurdu)
Ben bir zamanlar Turkish Daily News gazetesinde yazmıştım, o yüzden ve başka yüzlerden İngilizce benim önemli bir parçamdır.
Ayrıca bir de çocukluğumdan beri İtalyanca takıntım var. 3 yıl kursuna gittim, şu veya bu sebeplerden dolayı tamamlamadım işte…Ama şu günlerde evdeyim ya, 10 gün kadar önce bir şey yaptım, Fono Açık Öğretim ile Yabancı Dil Öğretiminden İtalyanca dil seti aldım. Artık ben onların bir öğrencisiyim ve kendime söz verdim. Bu kez bir sertifikam olacak. M.E.B onaylı sertifika sınavına girebiliyorsun bununla. Belki ilgilenen arkadaşlar olur. Birçok dil var.
Neyse, artık bitireyim…
Not: Kızına bayıldım. Maşallah, çok şanslı ve uzun bir hayat yaşar dilerim…

Binnur Akhun Önen dedi ki...

Sevgili Zeynep,
Balkabağı çıkmazıma bir son vereceğim demek yakında :) ,tam bal kabağı mevsiminde bu tüyoyu aldığım çok iyi oldu...Hemen sayfana bakacağım. Hazır bu gün de Pazar. Gidip alayım bari.. Gerçi bugün İzmir'den misafirlerim geliyor, sürpriz yemek tehlikeli olabilir...Ama yakında..
Teşekkürler..

pandora dedi ki...

İngilizce'yi anadilim gibi konuşur ve yazarım. (Özel Türk Anadolu Lisesi bölümü sayesinde). İtalyanca öğrenmek istediğini yazmışsın, ben İstanbul Ünv. İtalyan Dili Edebiyatı mezunuyum :) Yani İtalyancam da İngilizcem kadar iyidir :) Bir de Fransızca var üniversitede Fransız Kültür'de öğrendiğim.. İtalyanca öğrenirken takıldığın yer olursa sorabilirsin her zaman :)
Elişine gelince, ya, elim yatkın değil benim bu tip şeylere, bir dikiş makinem bile var evde, ama duruyor bir köşede, annem arada gelirse Rüzgar'a elbise, pantolon falan dikiyor kırk yılda bir :) Ben beceremiyorum düzgün şekilde :)Onun yerine Rüzgar'a büyüdüğünde okuması için koskoca kitap haline gelen bir mektup yazıyorum doğduğundan beri, artık ben de o evleninceye kadar, hatta daha sonrasında da yazmayı sürdürürüm ona :)

Binnur Akhun Önen dedi ki...

Ah güzel İtalyanca,
İtalyanca yapı olarak İngilzce'den daha zor olmasına rağmen ben nedense İtalyanca'da çok daha kolay ilerlemiştim... Ama İngilizce kadar çevrelenmiş olmadığımız için çabuk geriledim.

Rai Uno'yu Yüksel Çakmur sayesinde seyrederken bir zamanlar, izlediğim İtalyan filmlerinin %70 ini anlıyordum.. Şimdi bir İtalyanca film seyretsem sanırım % 10 unu ancak anlarım. Yani yazıklar olsun bana...
İtalyanca'da mutlaka takılacağım yerler olacaktır...Soracak biri olmasısüper bir şans...Söz verdin bak, ona göre:)
Ama sanırım iş daha çok başa düşüyor...Dil emek istiyor, mesai istiyor....
Ben bir kaç ay sonrasında senden temel hikaye kitapları (İtalyanca) istemekle başlayabilirim işe mesela...

pandora dedi ki...

Ne yazık ki temel hikaye kitaplarıyla öğretilmiyor üniversitede dil... O yüzden benim böyle kocaman kocaman gramer ve edebiyat kitaplarım var :) Ama yardım istediğin her noktada sorabilirsin bana.. Ben de geçen aylarda bir İspanyolca seti almıştım kendime senin gibi (İspanyolca anlaşılıyor zaten İtalyanca bilen biri tarafından, hatta ben İtalyanca konuşuyordum, İspanyollar İspanyolca ve anlaşabiliyorduk yani, o kadar benzer. Aynı kökenden geliyor zaten ikisi, kardeş diller). Ama oturup da çalışamadım bir türlü, zaman yaratamadım..

bünyan dedi ki...

teşekkürler...

Adsız dedi ki...

Şapka Bizim İşimiz sloganıyla hareket eden firmamız ürün portföyünü de genişleterek müşteri yelpazesini arttırmayı hedeflemiştir…www.atalarsapka.com

情色網站 dedi ki...

免費視訊脫衣視訊
視訊正妹帳號
手機a片直播網
視訊聊天
撲克牌遊戲下載
金瓶梅影片交流區
免費影片
色a383
摸乳
情趣跳蛋

www.3wae.com dedi ki...

成人色情小遊戲
通博輪盤
巨乳內射多P癡女
夫妻做愛a片直播
幸運博彩
即時賠率
免費免費線上成人影片
交友聊天室pc
射精就是快樂
色情網站