Pazar, Ocak 22, 2006

Ege'min Pişisi

Hazır annem bizdeyken, her ne kadar kendim de kolaylıkla yapabilsem de, anne eli değince daha lezzetli olan tüm yemekleri yaptırmak lazım…Pişi de bunlardan biri…

Çocuklukta yaşanmış tüm pişili Pazar sabahlarına atfettim bu postu…

Ege bölgesine has olarak bilinen Pişi sadece Pazar kahvaltılarının baş konuğu değildir. Şerbet ile evlendirilmemiş lokma diye tanımlanabilecek pişi kandillerde hayır olsun diye “pişi”rilir ve apartman sakinlerine dağıtılır. Kimi zaman da insanlar artık aralarında olmayan büyüklerinin ruhuna dua gitsin diye de bu hayrı yaparlar…

Anne eli değen bir çok şey emek ister ama bir çoğu pişi kadar makbule geçmez her halde.. Yani en azından benim için…Çünkü ev halkı henüz mahmurluğunu bile atmamışken, evin anası kalkmış elini hamura sokmuştur bile..
Neyse,
Hemen tarife geçelim..
Pazar geçmeden değerlendirirsiniz belki.


2 yumurta
3 kaşık yoğurt
1 paket kabartma tozu
Yarım çay kaşığı karbonat
Göz kararı un
Tuz

İyice yoğurun. Elinize yapışmaz hale gelsin. Küçük bezelere bölüp oklava ile açın. Her beze açıldığında avucunuz kadar gibi olsun. Kızgın yağda kızartın ama dikkat edin çabuk kızarır… Bu aşamada işi yapana yardıma koşsanız iyi olur. Biri hamuru açarken öbürü kızartsın..Genişçe bir tabağa koyup sofranın ortasına getirin…Bırakın herkes saldırsın. Tabaklara servis yapınca o kadar kıymetli olmuyor :)

Beyaz peynir ve domates ile ise gerçek bir şölen :) Posted by Picasa

7 yorum:

yemekvebiz dedi ki...

Cok dogru yazmissin pisi'yi egeliler ozellikle Izmirliler cok yapar, ama biz mayali hamurdan yapariz genelde, tarifde 1 paket deyip bos biraktigin yere ne yazmak gerekiyordu ?
ben bu sabah pogaca diye kalktim, simdi pisiye dondureceksin beni,
gerci bu sefer tedbirli oldum, ekmegimi aksamdan yaptim ama piside cok hos gorundu gozume, eski gunleri yad edeyim :))
Anneciginin ellerine saglik, benim icin kocaman kucakla, zira ben 3.5 senedir kucaklayamadim.
Zeynep

saziye dedi ki...

Nehir'ciğim,
Eğer yazmak istersen hayatındaki 20 rastgelede seni ebeledim.
Selam ve sevgiler...

Binnur Akhun Önen dedi ki...

Zeynep ve Şaziye

Zeynepcim haklısın kabartma tozunu aceleden yazmayı unutmuşum. Düzelttim.
Sanırım yurt dışındasın. NE zor şey...
Ben de annem buraya geldikçe görüşebiliyorum ama arada didiştiğimiz de oluyor.. :)

Sevgili Şaziye, en kısa zamanda sobene cevap vereceğim...
BAna bu fırsatı verdiğin için teşekkür ederim.

pandora dedi ki...

Bu sabah kızımla yaptık pişiyi, Rüzgar 2,5 yaşında, pek hoşlandı hamur işinden tabii ki, ama sıra yemeye gelince, tadından pek hoşlanmadı, onun yerine ekmek yedi :) Hala elinde hamurun bir parçasıyla dolaşıyor :) Benim de çocukluk anılarımın uçuşmasına neden oldu pişi, benim annem değil de, anneannem yapardı pişi, gözleme, mantı falan.. Onun ruhunu yad ettim ben de, kızıma da öğreteceğim ki, unutulup gitmesin yemek kültürümüz. Biz pişiyi mayalı hamurdan yaparız aslında, biraz farklı olur o. Ama bu şeklini de biliyorum, yabancı değil tat.

Binnur Akhun Önen dedi ki...

Pandora,
Rüzgar'a oyun çıkmasına sevindim. Sana da eskilerden bir alternatif tabi...Biz pişiyi hiç mayalı yapmadık. Ama zaman zaman ben fırından ekmek hamuru satın alırım ve pizza falan yaparım... Artarsa ertesi gün küçük bezeleri açar içine peynir koyar kızartırım.. VE bak pişi gibi oldu deriz birbirimize. :)
Onu da tavsiye ederim. peynir içinde erir çok leziz olur....
Afiyet olsun..

asya dedi ki...

canim valla su pisileri gorunce dun daha yaptim inan bana hem peynirli hemde sade ama br turlu resmini cekemedim iyimi seninkinleri gorunce cok hopsuma gitti bizde mayali ekmek hamurundan yapariz..

Adsız dedi ki...

Trakya'da sizin pişi ye "mekik" deniyor. Canım çekti şimdi.